فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان از زنده گیری عقرب بالدار در زاهدان خبر داد.

به گزارش نسل برنا آنلاین، حمید ریگی گفت: تعدادی عقرب بالدار سیاه رؤیت شده در گلخانه ای در حاشیه شهر زاهدان، زنده گیری شد. وی گفت: طی گزارشی از دوستداران محیط زیست در شهرستان زاهدان مبنی بر مشاهده عقرب سیاه بالدار، یگان حفاظت محیط زیست استان سریعاً به محل اعزام و ضمن تصویر برداری از این گونه جدید، زنده گیری بدون آسیب رساندن به این موجود زیبا انجام شد.
وی با اشاره به اینکه در این مکان سه عدد عقرب از همین گونه زنده گیری شد افزود: قدیمی‌ترین و کهن ترین متن در آثار دانشمندان اسلامی که از عقرب پرنده یا به تعبیر دیگر عقرب بالدار سخن به میان آمده از شخصی بنام عمروبن بحر معروف به جاحظ متوفای ۲۵۵ قمری دوازده قرن پیش است.
وی خاطرنشان کرد: این عقرب از گونه Androctonus crassicauda می باشد که اسم زوائد ناحیه شکمی شانه پکتینی یا pectinal Teeth می باشد و تقریبا در همه عقرب ها وجود دارد اما در این گونه به علت اختلاف رنگ و سایز واضح تر است. در جنس ها و گونه های مختلف تعداد دندانه هایش فرق میکند.
وی تصریح کرد: این شانه ها دارای اعصاب عضلات و رگ های خونی هستند که برای تعادل از آن استفاده می شود و به عنوان گیرنده شیمیایی هم عمل می کند و در تنفس نقش دارد. ساده ترین روش تشخیص جنسیت عقرب از روی شکل همین شانه های پکتینی است که در جنس نر بزرگ تر و با تعداد دندانه های بیشتر است.
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: عقرب های مذکور در زیستگاه مناسب رها سازی شدند.

  • منبع خبر : برنا